Az operett műfaja újra reneszánszát éli – ezúttal Sissi, a magyar királyné története elevenedik meg a színpadon, a Monarchia Operett Színház előadásában, Kerényi Miklós Gábor (Kero®) rendezésében. A darab nemcsak lenyűgöző zenei élményt kínál, hanem egy elfeledett kor romantikájába is visszarepít.
Huszka Jenő 150 éve született – méltó tisztelgés a zeneszerző előtt
A királyné, aki belopta magát a magyar szívekbe
Erzsébet királyné, vagy ahogy az egész világ ismeri: Sisi, nem csak egy történelmi alaknak tekinthető – hanem jelenség, legenda, eszménykép. A magyarok rajongása iránta különösen mély. Nemcsak szépsége, hanem magyarbarát hozzáállása, és Andrássy Gyulával ápolt szoros kapcsolata, és szabadság szeretete is hozzájárult ahhoz, hogy a mai napig élő mítoszként tekintsünk rá. A darab épp ezt a különleges “szerelmi” kapcsolatot dolgozza fel. A történet középpontjában Erzsébet és Andrássy gróf érzelmi, ám politikai korlátok közé szorult kapcsolata áll, amit áthat a kor történelme és a Habsburg-udvar feszes protokollja. A mű egyszerre szerelmi történet, politikai dráma és zenei időutazás. Az előadás nem csupán a legendás Erzsébet királyné életét dolgozza fel – hanem az európai történelem egyik legösszetettebb nőalakjának benső világába is betekintést enged a Monarchia Operett Színház világhírű előadásával.
A MONARCHIA OPERETT SZÍNHÁZ ELŐADÁSA
Huszka Jenő – Szilágyi László
Sissi, a magyar királyné (Erzsébet)
operett két részben
Szereposztás:
Sissi (Erzsébet): Denk Viktória
Gróf Andrássy Gyula: Árvai Dániel
Waldeck grófnő: Oszvald Marika
Stefi, a lánya: Török Anna
Flórián: Kollár Péter Erik
Axamethy gróf – tábornok: Peller Károly
Latkóczi Ida: Dezső Ágota
Neszmélyi Kálmán: Nagy Bence e.h.
Latkóczi Ádám: Egri László
A darab szereplőgárdája a mai magyar operett játszás legkiválóbb - az operett műfaj iránt elkötelezett - művészeiből állt össze: a Kossuth díjas Oszvald Marika, a méltán nagyon népszerű Peller Károly mellett a komoly karrier felé igyekvő fiatal operaénekesnő Denk Viktória, a számtalan helyen sikert arató sármos bonviván Árvai Dániel, valamint Kádár Szabolcs János, és Kollár Péter Erik, akiknek művészi teljesítményét hangos tetszésnyilvánítás kíséri mindegyik előadáson.
A produkció egyedülálló csodálatos jelmezeit Kollár Péter Erik tervezte, díszleteit Rákay Tamás alkotta meg. Közreműködik a Monarchia Operett zenekara és balettkara.
Az előadásnak látványos, négy különböző színhely megjelentetésére alkalmas, mégis jól mozgatható díszletet tervezett Rákay Tamás, aki ma az egyik legtöbbet foglalkoztatott fiatal tervező. A darabhoz 200 jelmez készült, egyedülálló estélyi ruhák, a klasszikus értékeket őrző díszmagyar viseletek, hétköznapi falusi ruhák – és természetesen Elisabeth királyné pompás eredeti öltözetei alapján, mai vonalakra készített látványos ruhák, Kollár Péter Erik látványos tervei szerint.
A rendezés – múltidézés modern köntösben
Kerényi Miklós Gábor (Kero®), a Budapesti Operettszínház egykori igazgatója, az operett műfaj egyik legismertebb hazai nagykövete. Rendezéseiben mindig különös gondot fordít arra, hogy a történelmi hűséget modern színpadi eszközökkel támassza alá. Nem kivétel ez alól a Sissi sem: a díszlet monumentális, a kosztümök modernek, de egyben hűek a korszakhoz, de a dramaturgia feszes, a párbeszédek pergők, a zenei tempó pedig lendületes.
„A Sissi-operett több mint nosztalgia – ez identitás. A magyarok hűségéről, tiszteletéről, valódi érzelmeiről szól, ahogy egy romantikus történet keretében mutatja be a nemzet és egy asszony kapcsolatát” – fogalmazott a rendező egy interjúban.
Huszka Jenő – a magyar operett születésének egyik atyja
A II. világháború előestéjén, az utolsó békeév nyughatatlan és forrongó idején mutatták be először Magyarországon Huszka Jenő operettjét. A szövegkönyv több, mint 150 előadás után a feledés homályába merült. A Monarchia Operett hosszas kutatás és tudományos munka után találta meg a több, mint 60 éve méltatlanul elfeledett és keveset játszott, de nagyon értékes művet, amellyel méltó emléket állít a jelentős történelmi eseményeknek, és hazánk kiemelkedő történelmi személyeinek.
A magyar operett – könnyed elegancia, mély érzések
A klasszikus magyar operettek – különösen a két világháború közötti időszakban – valódi mesterművek voltak. A zenében ugyanúgy megtalálható a magyar verbunkos és csárdás, mint a szívfacsaró lírai dallamok és az operai arányokkal vetekedő áriák. A magyar operett nem csupán a humorra és a szerelemre épít, hanem a közönség kollektív emlékezetére is. Ezekben a történetekben visszaköszön a századforduló nosztalgiája, a Monarchia pompája, a vidéki kúriák világa, a magyar nemesi kultúra utolsó virágzása. Az előadás célja - többek között - a magyar operett játszást visszaemelni régi rangjára.
A rendező: Kero – zenés színház, ahogy csak ő tudja
A címszerepben Denk Viktória a Monarchia OPerett vezető prinadonnája látható, akit a Monarchia Operett közönsége már több főszerepben is ünnepelhetett. Sissi alakja egyszerre kíván törékenységet és erőt – Denk lírai szopránja és színpadi jelenléte ideális a szerepre. Művészi megformálásában Erzsébet királyné, azaz Sissi, a bájos és érzékeny uralkodónőként jelenik meg, aki mélyen kötődik Magyarországhoz. Játékában megjelenik Sissi szabadságvágya és a magyar nép iránti szeretete.
Gróf Andrássyt Magyarország ehykori miniszterelnökét a sokszínű Árvai Dániel a Monarchia Operett vezető tenorja, bonvivánja alakítja. A közönség által rajongott Árvai Dániel megformálásában Andrássy Gyula a karizmatikus magyar politikus, aki Sissi bizalmasa és lelki társa. A színész egyszerre mutatja meg Andrássy lelki mélységét, vívódásait, miközben egy erős férfi jelenik meg előttünk a színpadon.
Oszvald Marika, a magyar operett műfajának egyik élő legendája, Waldeck grófnőként, Sisi társalkodónőjeként tűnik fel az előadásban. Szerepében nem csak a királyné bölcs, tapasztalt támogatójaként jelenik meg, hanem a jól ismert “Oszvald Marikás” humorral, játékkel, tánccal fűszerezi játékát.
Flórián, az osztrák fiú, aki a magyar mentalitást és a gyönyörű magyar hölgyeket kedveli, Kollár Péter Erik a Monarchia Operett vezető táncos-komikusa sajátos stílusával, kiváló ének technikával, bravúros tánc tudásával, és könnyed játékával és humorával teszi emlékezetessé és felejthetetlenné a karaktert, és a produkciót.
Peller Károly Axamethy gróf szerepében ismét hozza a tőle megszokott finom eleganciát és énekesi bravúrt.
Latkóczi Ida, Sissi magyar társalkodó nője egy ifjú, forradalmi hevületű szerelmes magyar lány, akit Dezső Ágota alakít óriási sikerrel a darab premiere óta.
Neszmélyi Kálmán, a fiatal szerelmes, Kossuth feltétlen híve szerepében a Színművészeti egyetem hallgatója Nagy Bence debütál Kádár Szabolcs János váltójaként.
Stefi szerepében a 2025-ös játszási rendben mutatkozik be Török Anna, akit számos musical főszerepben láthatott különböző színházakban a közönség. A Vámpírok bálja, a We will Rock You, vagy a Jégvarázs című musicalek főszerepei mellett a Sissi című előadásban Stefi szerepébe bújik és gyönyörű énekhangjával, játékával, és humorával varázsolja el a közönséget.
Több állomásos országos turné
Turnéállomások:
2025. június 28. – Budapest, Városmajori Szabadtéri Színpad
2025. július 11. Nyíregyháza, Rózsakert Szabadtéri Színpad
2025. július 17. – Szigliget, Várudvar
2025. július 25–26. – Szeged, Újszegedi Szabadtéri Színpad
2025. augusztus 17. - Fertőrákos, Barlang Színház
2025. szeptember 14. Szombathely
A produkció különlegessége, hogy a háromfelvonásos művet modern, kétfelvonásos változatban mutatják be, megőrizve az eredeti hangulatot, de feszesebb tempóval és látványos színpadi megoldásokkal. A Sissi, a magyar királyné előadásai egyedülálló lehetőséget kínálnak arra, hogy a közönség újra felfedezze a magyar operett műfajának szépségeit, miközben betekintést nyer a történelem egyik legizgalmasabb korszakába. Olyan népszerű operett slágereket hallhat a közönség, mint a „Délibábos Hortobágyon”, a „Rózsám, viruló kis rózsám”, valamint megzenésített Petőfi-versek, például a „Szabadság, szerelem” és a „Szeptember végén”.
Miért lehet az operett ma is népszerű?
Bár az operett sokak számára a múlt századok nosztalgikus műfajának tűnhet, valójában napjainkban is reneszánszát éli – különösen akkor, ha hiteles, mégis modern formában kerül színpadra. Az operett különleges műfaj: a klasszikus zene és a könnyed szórakoztatás határán egyensúlyoz, miközben örök emberi témákat – szerelem, szabadság, társadalmi korlátok – dolgoz fel. Ezek az érzések és dilemmák pedig ma is éppúgy aktuálisak, mint Sissi korában. Az élő zenekari kíséret, a látványos kosztümök, a humorral átszőtt párbeszédek és a fülbemászó dallamok mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az operett ne csupán „klasszikus” élmény legyen, hanem valódi közösségi ünnep. A mai közönség – különösen a fiatalabb generáció – is nyitott arra, hogy olyan előadásokban találkozzon történelmi hőseinkkel vagy érzelmekkel, amelyeket nem csak megérteni, hanem átérezni is lehet.
A Sissi, a magyar királyné előadás a Monarchia Operett Színház előadásában pontosan ezt az élményt kínálja: hagyomány és innováció, múlt és jelen találkozása egy különleges estében.
Egy császárné, egy legenda, egy időtlen szerelem
A Monarchia Operett Színház produkciója szemet gyönyörködtető látványvilággal, lenyűgöző díszletekkel és gyönyörűen hangszerelt zenékkel kelti életre a 19. század romantikáját. Sissi, a szépséges bajor hercegnőből lett osztrák császárné története egyaránt szól a női szabadságvágy és a dinasztikus kötelesség ellentmondásáról, szerelemről és tragédiáról, valamint a hatalom árnyoldalairól. Káprázatos jelmezek, különleges díszletek, látványos koreográfiák, és nem utolsó sorban humoros, és mégis drámai attitüddel színre állított produkció, ami vallomás a magyarságról, a szerelemről, és a tiszta szándékról.
Történelem, látvány, szenvedély
A SISSI a magyar királyné előadás országos turné keretében jut el a közönséghez. A díszlet- és jelmeztervezés célja az volt, hogy a császári udvar pompája, valamint a magyar történelem meghatározó pillanatai hitelesen, mégis színházi látomásként jelenjenek meg. A történet ugyan történelmi alapokon nyugszik, de minden jelenet mögött ott remeg a ma emberének kérdése: mit jelent szabadnak lenni? Mit jelent egy nőnek önazonosnak maradni egy patriarchális világban?
Mitől különleges a Monarchia Operett Színház ?
A Monarchia Operett Színház egyedülálló helyet foglal el a magyar zenés színházi palettán: célkitűzése, hogy a klasszikus operett hagyományait a mai közönség számára is érthető, élvezhető formában mutassa be – mindezt hiteles történelmi háttérrel, látványos kivitelezéssel és élőzenével.
A Monarchia Operett Színház (Kollár Péter Erik táncoskomikus- jelmeztervező vezetésével) több mint 10 éve alakult, célja, a Hungarikumnak számító magyar és nemzetközi operett népszerűsítése hazánkban és az egész világon. Magas szinten éneklő, táncoló szólisták, egyedi koreográfiák, látványos jelmezek, érzékekre ható színpadkép komoly zenekari hangzás jellemzi professzionális előadásaikat. Itthoni fellépéseiken kívül számos nemzetközi turnén öregbítette az operett hírnevét, Amerikában, Izraelben, Németországban, Luxemburgban, Erdélyben, és Oroszországban.
A produkciók gyakran turnéra indulnak határon innen és túl, megismertetve a magyar kultúra különleges világát Erdélytől az ausztriai, szlovákiai és vajdasági magyar közösségekig. A társulat célja, hogy a magyar nyelvű operettet ne csak életben tartsa, hanem újra meg is szerettesse a közönséggel – generációkon átívelően. A Monarchia Operett Színház művészi víziója egyszerre épít a tradíciókra és az újításokra – épp ezért képes elérni azt, hogy az operett műfaja ma is aktuális, szerethető és élő színházi élmény legyen.
Az ősbemutató
2021 júniusában volt a díszbemutatója a Sissi, a magyar királyné című Huszka operettnek a Gödöllői Királyi Kastély Díszudvarán, majd augusztusban a fővárosban Budapesten. Ezeken a premier estéken a nagy érdeklődés miatt a dupla előadásokkal és a további előadásokon 20.000 néző tapsolhatott a Magyarország egykori királynőjéről szóló operettnek. Utána a produkció hazai és külföldi turnéra indult, ahol eddig mindenütt állótapsos ovációban részesült. A bemutató évének nyarán 25 alkalommal volt látható a produkció az ország legjobb és legnagyobb szabadtéri színpadain és fesztiváljain. Különösen nagy, szívet melengető fogadtatása volt a premier után egy nagyszabású erdélyi turnén. Ennek nyilvánvaló oka mind a díszletek igényessége, az egyedülálló páratlan 200 gyönyörű jelmez, a műfaj kiemelkedő szólistáiból álló előadó csapat, amely joggal mondhatóan első osztályúvá teszi a produkciót, valamint az előadás rendezője, a műfaj legnagyobb szakértője, a Kossuth díjas Kerényi Miklós Gábor.
2025-ös turné
2025 nyarán újra útjára indul a produkció és az ország legjobb és legnagyobb szabadtéri színpadain és fesztiváljain varázsolja el a közönséget. Így a nagy érdeklődésre való tekintettel a számos nagyváros közönsége is láthatja az előadást.
Jegyvásárlás: Városmajori Szabadtéri színpad -> https://varosmajoriszinpad.hu/eloadasok/sissi-a-magyar-kiralyne/
0 Megjegyzések