2025. március 13-án hirdették ki a cirkuszművészeti szakma legrangosabb díjazottjait a „Cirkuszherceg- Egy bohóc kalandjai a jövővel” című ünnepi díszelőadáson.
![]() |
Fotók: Urbán Ádám |
A magyar cirkuszművészek által 1993-ban alapított Porond Ifjú Csillaga elismeréssel azokat a kiemelkedően tehetséges fiatal artistaművészeket tüntetik ki, akik már nemzetközi szinten is kivételes teljesítményt nyújtottak. A Porond Ifjú Csillaga-díjat évente egy fő vagy egy artista csoport kaphatja meg
Ifj. Ádám Henrik a neves Ádám cirkuszi dinasztiába született 2007-ben, Budapesten. Születése óta szülei cirkuszával utazik, így már kisgyerekként elkezdett érdeklődni a cirkuszművészet iránt, különösen pedig az egyensúlyozás művészete kezdte el vonzani. Hatévesen két kamion közé kifeszített drótkötélen kezdett gyakorolni, tízévesen már fellépett szülei cirkuszában, a Hungária Nagycirkuszban drótkötél egyensúlyozó számával.
2018-ban, 11 évesen már hat méter magasan egyensúlyozott a dróton, így ismerhette meg a nemzetközi szakmai közönség is a januári Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon. 2022-ben szerepelt a Fővárosi Nagycirkusz „Melyiket a 9 közül? című karácsonyi műsorában.
2023-ban a Yaskrava Arena Dnipra ukrán nemzetközi gyermek-cirkuszfesztiválon elnyerte az arany díjat, a 2024-ben pedig a Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztiválon a Magyar Cirkuszigazgatók Egyesületének bronz díját érdemelte ki.
Henrik álma, hogy tudását folyamatosan fejlesztve magasdrót produkciójával lenyűgözze a családi cirkuszának közönségét, illetve, hogy eljusson a világ legnagyobb és leghíresebb cirkuszaiba és versenyfesztiváljaira is!
Picard Attila ötödik gyermekként 1940-ben Budapesten, Rákoskeresztúron született – édesapja és édesanyja ágán is többgenerációs cirkuszi családba, a családfa gyökerei Franciaországba és Németországba nyúlnak vissza. Miután édesapjukat elvesztették a 2. világháborúban, édesanyjuk az öt gyerekkel vándorolt mindenfelé az országban, együtt mutattak be különböző cirkuszi produkciókat.
Bátyjával, Vilmossal és sógornőjével, Katival összerakták a 3 PICARD nevű monociklis formációt, majd a MACIVA szerződött artistáiként számos cirkuszi műsorba eljutottak, többek között három évig az amerikai Ringling Bros. and Barnum & Bailey Circus porondjára is.
1970-ben feleségül vette szerelmét, Richter Máriát, vele és unokaöccsével kiegészülve hamarosan már 5 PICARD néven léptek fel. Ezt követte az 5 DETTO sikerprodukciója egy látványosan forgó légtornász szerkezeten.
1980-ban feleségével közösen valami újba kezdtek: a világon egyedülálló légtornász produkciót hoztak létre öt emsemakákó majommal és később még egy nagyméretű német doggal is kiegészülve. Korukat és az akkori idomítási gyakorlatot jóval megelőzve nem idomították, hanem tanítással, neveléssel, játékos módszerekkel trenírozták az állataikat. Picard Attila mindig is nagyon szerette az állatokat, sok időt töltött kismajmai tanítgatásával, a közös játékokkal, ápolásukkal, nevelésükkel.
E produkciót kirobbanó tapssal ünnepelte Európa és a Szovjetunió legnagyobb cirkuszainak közönsége, de még Kuvaitba, Libanonba, Tunéziába, Líbiába és a Bahama-szigetekre is eljutottak. Itthon a Fővárosi Nagycirkusz mellett több évadon át tagjai voltak az ország akkori legnagyobb utazócirkuszának, az Eötvös Gábor nevével fémjelzett, világhírűvé lett Eötvös Cirkusznak. A Massy-i Nemzetközi Cirkuszfesztiválon bronz, a Dax-i Nemzetközi Cirkuszfesztiválon pedig különdíjat nyertek.
Kovács Gábor Dénes, a Baross Imre Artista- és Előadó-művészeti Akadémia főigazgatója a díszelőadáson bejelentette: nemzeti ünnepünk, március 15-e alkalmából a magyar cirkuszművészet megújításáért, fejlesztéséért, kiemelkedő teljesítménye elismeréseként Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója, Jászai-díjas rendező ma délelőtt átvehette a Magyarország Érdemes Művésze kitüntetést.
Az ünnepi díszelőadás szünetében, 16 órakor villámkiállítást rendeztünk Czeisler Ferenc tiszteletére, „Tihany - Több mint cirkusz! Tisztelgés Czeisler Ferenc, a magyar cirkuszművészet kimagasló alakja előtt - Circus Museum Flash N. 004.” címmel. Bemutattunk egy filmösszeállítást és két eredeti kosztümöt a Tihany Cirkusz igazgatójához kapcsolódóan.
A magyar cirkuszművészet a világ élvonalába tartozik. Artistaművészeink hosszú évtizedek óta kulturális nagykövetekként, kimagasló sikereket aratva lépnek fel a világ legnívósabb cirkuszaiban, színházaiban, varietéiben, valamint kulturális eseményeken. A magyar artistaművészek elsőrangú munkásságát a közönség és a cirkuszművészeti szakma itthon és világszerte elismeréssel jutalmazza.
0 Megjegyzések